Internet w Wielkiej Brytanii

2015-05-28 przez w Życie

W Wielkiej Brytanii nie brakuje dostawców Internetu (broadband providers), co może cieszyć, ale też trochę komplikuje wybór. Dla wielu osób kluczowym kryterium w poszukiwaniu dostawcy Internetu jest cena. Oczywiście cena jest ważna, ale aby uniknąć rozczarowania powinniśmy przyjrzeć się ofercie całościowo.

Broadband, bo tak nazywa się w Wielkiej Brytanii szerokopasmowy Internet, do działania potrzebuje linii telefonicznej(landline). Większość domów jest podłączona do sieci, a mając już działający telefon stacjonarny, możemy zacząć przeglądać oferty dostawców Internetu. Nawet, jeżeli nie ma stacjonarnego telefonu, zawsze warto sprawdzić, czy doprowadzono kable do posesji w przeszłości. Przy braku linii telefonicznej podłączenie może kosztować nawet 130 funtów, a miesięczny abonament w granicach 15 funtów. Na rynku jest wiele firm telekomunikacyjnych, z przodującym British Telecom (BT), u których możemy wykupić linię telefoniczną. Oczywiście firmy te oferują różnego rodzaju promocje mogące zmniejszyć koszt podłączenia nawet do zera. Wiąże się to jednak z koniecznością wyboru dodatkowych opcji takich jak telewizja czy broadband.

 

 

Przykładowe koszty podłączenia linii telefonicznych z miesięcznym abonamentem u wybranych dostawców.

Dostawca Podłączenie linii Koszt miesięczny
BT 65 funtów Od 16.99
Post Office 60 funtów Od 15
Sky 39 funtów Od 16.40
Fuel 59 funtów Od 15

 

Gdy już mamy podłączoną linię, czas na Internet. Możemy podpisać umowę z tym samym dostawcą, u którego mamy linię telefoniczną, ale nie zawsze jest to korzystne. Polecam skorzystanie z internetowych wyszukiwarek ofert takich jak broadbandchoices.co.uk, moneysupermarket.com czy uswitch.com.

Na co zwracamy uwagę wybierając ofertę internetową:

Długość kontraktu

Ogólnie im dłuższy kontrakt, tym opłaty miesięczne są niższe, ale należy się dobrze zastanowić czy opłaca nam się wiązać z dostawcą na dłużej. Oferty zmieniają się bardzo szybko i może okazać się, że ta, którą wybraliśmy, nagle nie jest już taka atrakcyjna. Zazwyczaj długość trwania kontraktu wynosi 12,18 lub 24 miesięcy.

Ograniczenia transferu (Usage limits)

Dla osób, które używają Internetu do przeglądania tylko poczty email, opcja z ograniczonym transferem wydaje się uzasadniona, ponieważ zwykle wiąże się z niskimi opłatami miesięcznymi. Jednak dla osób, które częściej korzystają z Internetu, na przykład  często zaglądają na takie strony jak YouTube, oczywisty wydaje się wybór oferty z nieograniczonym transferem. Należy jednak pamiętać, że niektórzy dostawcy stosują tak zwane ‘fair usage policy’ i oferując nieograniczony transfer, ograniczają go dla osób, które korzystają z Internetu grubo ponad przeciętną.

Download – prędkość pobierania

Download jest to prędkość przesyłu danych z serwerów, na których znajdują się strony internetowe, na komputer użytkownika. Tutaj znowu musimy się zastanowić jak intensywnie będziemy korzystać z Internetu. Do przeglądania tylko poczty wystarczy spokojnie download o wartościach 3-5 Mb. Jednak chcąc oglądać dobrej jakości filmy na YouTube powinniśmy szukać ofert między 10 a 25 megabitów. Im większy download, tym lepiej.

 

Prędkość przesyłu określana jest najczęściej w megabitach na sekundę (Mb/s). Osiem megabitów to jest jeden megabajt danych. Jeżeli prędkość przesyłu naszego Internetu wynosi 8Mb, a chcemy pobrać jeden z plików muzycznych MP3, które średnio ważą około 3MB, potrzebujemy na to trzech sekund. Odpowiednio na ściągnięcie filmu DVD ważącego 4,5GB potrzebowalibyśmy 75 minut.

 

Upload – prędkość wysyłania.

Upload jest to prędkość przesyłu danych w odwrotną stronę niż download, czyli z komputera użytkownika na serwery. Wielu dostawców nie podaje tej wartości i też często jest ona kilka, kilkanaście razy mniejsza niż prędkość pobierania. Osoba, która często wrzuca swoje zdjęcia na Facebook, czy też filmy z wakacji na kanał  YouTube, powinna zwrócić także uwagę na te wartości.

 

Godzinny film z wakacji może ważyć nawet 2GB. Wysłanie tego filmu na nasz kanał YouTube, mając Internet o prędkości wysyłania 1Mbs(około 125kB/s), zajęło by nam około 4,5 godziny.

 

Wybór dostawcy Internetu powinien opierać się głównie na tym jak planujemy z niego korzystać, a nie ile kosztuje oferta. Mam nadzieję, że po tym artykule, przy wyborze oferty internetowej, zwrócicie uwagę nie tylko na cenę.

 

Tagi:

 

Podobał się artykuł? Zapisz się do naszego Newslettera

 



Możliwość komentowania została wyłączona.