Darmowy raport kredytowy

2015-06-10 przez w Życie

Agencje informacji kredytowej Experian, Equifax i Callcredit, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, mają prawny obowiązek udostępnienia pełnego raportu kredytowego. Koszt takiego raportu wynosi 2 funty. Powinien on zostać przesłany pocztą lub udostępniony online. Jeżeli jednak nie mamy zamiaru płacić, Callcredit stworzyła stronę noddle.co.uk, na której udostępnia raporty kredytowe za darmo.

Rejestrujemy się na stronie https://www.noddle.co.uk/. W trakcie rejestracji musimy podać dane do karty kredytowej. Nie należy się tego obawiać, ponieważ jest to forma weryfikacji. Oczywiście po rejestracji noddle będzie kusiło różnego rodzaju zakupami, ale sam raport kredytowy jest za darmo. Przy podawaniu adresu zamieszkania wymagane są dane z ostatnich sześciu lat.

Callcredit jest najmniej wykorzystywaną agencją informacji kredytowej przez instytucje finansowe, jednak po rejestracji i przeglądzie mojego raportu nie zauważyłem żadnych brakujących danych. Stan ze spisu wyborców, adresy zamieszkania, mój mortgage oraz inne zależności finansowe – wszystko poprawne i aktualne, a w częsci “bankructwa i wyroki” pusto(UFF!).

 

 

Na obrazku widać jak wygląda taki raport. Jest to oczywiście wersja online, która różni się od wersji pocztowej tylko szatą graficzną. Na stronie możemy go sobie wydrukować lub pobrać wersję xml. Po lewej stronie mamy linki do zakładek z naszymi danymi:

darmowy raport kredytowy

uk4u.pl darmowy raport kredytowy

Personal Information – zawiera imię i nazwisko, datę urodzenia i adresy zamieszkania, aktualny oraz te z przeszłości.

Financial Account Information – tutaj mamy nasze karty kredytowe, pożyczki i hipoteki oraz inne konta, na przykład kontrakt z telefonią komórkową. Możemy tu sprawdzić ile nam zostało kredytu, ile mamy na karcie i czy nie zalegamy z opłatami. Są tez daty ostatnich aktualizacji tych danych.

Short Term Loans – tutaj są wszystkie dane, które są aktualizowane częściej niż raz w miesiącu.

Address Links – adresy, z którymi jesteśmy powiązani.

Connections & Other Names – powiązania finansowe z innymi osobami lub instytucjami, na przykład wspólna hipoteka z żoną. Tutaj znajdziemy też inne nasze nazwiska, na przykład nazwisko panieńskie.

Electoral Roll – adres z listy wyborców i aktualny status na liście.

Public Information – Szczegóły wszystkich przypadków upadłości, niewypłacalności lub wyroków sądowych.

Notices of Correction – wszystkie prośby o korekcje danych w raporcie.

CIFAS – Szczegóły dotyczące wszelkich ostrzeżeń zarejestrowanych na podany adres (y) przez CIFAS, brytyjskiej służby do zwalczania nadużyć finansowych.

Experian i Equifax każą sobie płacić za podobne raporty online po niecałe 15 funtów miesięcznie. Po analizie tego konta nie wydaje mi się, aby był sens płacenia tym firmom, nawet jeżeli dorzucają credit score w cenie. Na stronie  http://www.moneysavingexpert.com/credit-cards/credit-reference mamy wyszczególnione, które instytucje finansowe używają których agencji. Proponuję, aby przy każdej większej decyzji kredytowej, szcególnie przy mortgage, zapoznać się z raportami ze wszystkich agencji informacji kredytowej.

 

Tagi:

 

Podobał się artykuł? Zapisz się do naszego Newslettera

 Możliwość komentowania została wyłączona.