Pasy bezpieczeństwa w samochodach

2015-05-25 przez w Życie

W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w Polsce, zapinanie pasów bezpieczeństwa w samochodach jest obowiązkowe. Oczywiście, jeżeli samochody posiadają takowe, a muszą posiadać wszystkie wyprodukowane po 1973 roku, zarówno z przodu jak i z tyłu. Starsze samochody nie muszą posiadać pasów, ale jak już ktoś je zamontuje to ma obowiązek ich używać.

Odpowiedzialność.

Kierowca ponosi odpowiedzialność za siebie oraz za dzieci, które przewozi. Natomiast dorosły pasażer płaci mandaty z własnej kieszeni.

Dzieci do lat trzech powinny siedzieć, zarówno z przodu jak i z tyłu, w fotelikach samochodowych. Wyjątkiem jest przejazd taksówką, ale w tym przypadku dziecko powinno siedzieć na tylnym siedzeniu.

Dzieci od lat trzech do lat dwunastu lub o wzroście niższym niż 135 centymetrów, powinny siedzieć w fotelikach. Dopuszcza się jednak używania pasów dla dorosłych wtedy, gdy przemieszczają się taksówką, przemieszczają się na niewielką odległość lub, gdy zabraknie miejsca na trzeci fotelik przy trójce dzieci.

Kobiety w ciąży mają obowiązek zapinania pasów. Powinny jednak zapinać je pod brzuchem.

 

 

Kto nie musi zapinać pasów.

Policjant na służbie, strażak pędzący do pożaru, taksówkarz w pracy.

Osoba pracująca jako dostawca, pod warunkiem że w ramach wykonywanych obowiązków  zatrzymuje się co mniej niż 50 metrów.

Osoby posiadające certyfikat od lekarza niezalecający używania pasów. Natomiast osoba niepełnosprawna powinna używać przystosowanych pasów do rodzaju niepełnosprawności.

W trakcie wykonywania manewru zawracania (zawracanie trzy punktowe), oraz będąc członkiem świty królewskiej w trakcie procesji organizowanej dla lub przez Koronę, także nie musimy mieć założonych pasów.

Kary

Mandat za brak zapiętych pasów wynosi 100 funtów, ale nie otrzymujemy punktów karnych. Jeżeli jednak z jakiejś przyczyny sprawa trafi do sądu kara może wzrosnąć maksymalnie do 500 funtów.

 

Tagi: ,

 

Podobał się artykuł? Zapisz się do naszego Newslettera

 Możliwość komentowania została wyłączona.