Mortgage broker

2015-05-27 przez w Życie

Chyba nie ma osoby wśród emigrantów z Polski, która by kupiła dom za gotówkę w Wielkiej Brytanii. Pozostaje skorzystać z pomocy instytucji finansowych, aby zostać posiadaczem wymarzonego lokum. Większość osób, szczególnie tak zwanych „first time buyers”, swoje pierwsze kroki na tej drodze kieruje do doradcy finansowego, którym jest po angielsku: Mortgage Broker.

Kupno domu jest poważną decyzją życiową i warto skorzystać z doświadczenia takiej osoby. Jednak czy zawsze to się opłaca możesz przeczytać w innym artykule: Mortgage Broker – czy warto?

Kim jest Mortgage Broker?

Mortgage broker jest pośrednikiem między kupującym dom, a bankiem lub kasą pożyczkowo-oszczędnościową (building society), udzielającą kredytu hipotecznego. Mortgage broker mając wgląd w oferty różnych banków, ma za zadanie przygotowanie takiej oferty dla klienta, która by odpowiadała najlepiej jego sytuacji finansowej i życiowej. Broker prowadzi klienta przez cały proces załatwiania kredytu i pomaga mu na każdym etapie tego procesu.

Brokerzy mogą oferować kredyty z jednego banku lub kasy pożyczkowej (building society), kilku banków lub dysponować ofertami z całego rynku kredytów hipotecznych. Oczywistym jest, że najlepiej mieć wgląd w cały rynek i takiego brokera powinniśmy szukać. Zawód brokera jest regulowany, więc doradzając ponosi on odpowiedzialność za swoje czyny. W przypadku błędnych decyzji brokera, na przykład, gdy doradzi nam kredyt, którego nie jesteśmy w stanie spłacić, mamy prawo domagać się rekompensaty przed sądem.

 

 

Jak zarabia broker?

  • Broker może pobierać opłaty za swoje usługi od kupującego. Stawki wynoszą od 500 do 1500 funtów lub procent od wartości kupowanej nieruchomości, zwykle 0,5-0,8 procenta. Jeżeli wartości odbiegają od tych, które podałem zacznijcie szukać innego brokera.
  • Broker otrzymuje prowizję od banku. Tutaj stawki mogą wynosić około 0,4 procenta. Klient nie płaci, ale oferty brokera są ograniczone do tych, dzięki którym otrzymuje prowizję.
  • Broker oczywiście może brać i prowizję od banku i opłatę od kupującego.
  • Niektórzy brokerzy są opłacani według stawki godzinowej. W tym przypadku należy się upewnić jak długo będzie trwała taka porada.

Przed pójściem do brokera proponuję sprawdzić w Internecie, jakie są oferty na rynku. W trakcie spotkania możemy spytać się brokera, dlaczego proponuje taką, a nie inną ofertę. Doradca powinien poinformować nas także czy otrzymuje prowizję i jak one są wysokie.

Tagi:

 

Podobał się artykuł? Zapisz się do naszego Newslettera

 



Możliwość komentowania została wyłączona.