Council Tax

2015-05-25 przez w Życie

Council Tax to system podatków lokalnych wprowadzony w 1993 roku. Obowiązuje w Anglii, Szkocji i Walii. W Irlandii Północnej nie został on wprowadzony. Podatki lokalne są płacone tam według starych zasad sprzed 1993 roku. Councli Tax pobierany jest przez władze lokalne i pokrywa lokalne wydatki takie jak szkoły, wywóz śmieci, lokalne drogi czy też oświetlenie ulic.

Obowiązek opłacania Council Tax spoczywa na osobie dorosłej, powyżej osiemnastego roku życia, posiadającej lub wynajmującej mieszkanie lub dom. Pełna opłata (100 procent) naliczana jest, gdy gospodarstwo domowe składa się przynajmniej z dwóch dorosłych osób. Małżonkowie lub partnerzy są wspólnie odpowiedzialni za płacenie tego podatku.

Osoby wyłączone z obowiązku płacenia Council Tax

 • Osoby studiujące, mimo, iż mogą już być pełnoletnie, nie są brane pod uwagę przy ustalaniu obowiązku podatkowego.
 • Dyplomaci.
 • Osoby upośledzone oraz opiekunowie osób wymagających ciągłej opieki, pod warunkiem, że nie są to małżonkowie, partnerzy czy też dzieci.
 • Osoby poniżej 25-roku życia korzystające z programów fundowanych przez Skills Funding Agency lub Young People’s Learning Agency.
 • Rezydenci pacjenci szpitali (szpital, jako główne miejsce zamieszkania)
 • Rezydenci domów opieki społecznej, domów starców itp.

 

 

25% zniżki przysługuje osobie pełnoletniej mieszkającej samotnie (lub z inną osobą wspomnianą wyżej).

Do 50% zniżki przysługuje pustym nieruchomościom lub domom wakacyjnym. W tym przypadku urząd lokalny decyduje, jaką przyznać zniżkę.

Należy tutaj wspomnieć, że nieruchomości, które pozostają puste przez ponad 2 lata mogą zostać obciążone dodatkowo nawet do 50% powyżej podstawy Council Tax. W Wielkiej Brytanii brakuje domów i mieszkań, dlatego rząd próbuje zmusić właścicieli by wynajmowali swoje nieruchomości. Taka polityka, według rządu, może mieć wpływ także na spowolnienie wzrostu cen wynajmu. Puste nieruchomości mogą być zwolnione z opłaty na przykład, gdy właściciel przebywa w więzieniu (pod warunkiem, że nie został skazany za nie płacenie Council Tax).

Każda nieruchomość mieszkalna została przypisana do jednego z ośmiu poziomów, tak zwanych „bands”, oznaczonych literami od „A” do „H”. Wartości te zostały ustalone na podstawie wartości nieruchomości na dzień 1 kwietnia w 1991 roku (w Walii -1 kwietnia 2003). Poziom(Band) „D” jest poziomem wyjściowym do obliczeń pozostałych poziomów. Średnia wartość Band D w latach 2014-2015 według urzędu statystycznego wynosi 1456 funtów. W tabeli poniżej średnie wartości pozostałych poziomów oraz ich procentowa wartość w stosunku do wyjściowego poziomu D.

 

Band % Średnia
A 67% £975
B 78% £1136
C 89% £1295
D 100% £1456
E 122% £1776
F 144% £2096
G 167% £2431
H 200% £2912

Council tax pokrywa częściowo lub całkowicie, między innymi takie wydatki jak:

 • Wywóz śmieci.
 • Koszty funkcjonowania policji i straży pożarnej.
 • Koszty funkcjonowania szkół, przedszkoli i żłobków.
 • Czyszczenie i naprawę ulic oraz koszty związane z oświetleniem.
 • Administrację, budownictwo komunalne, szpitale i służbę zdrowia.
 • Opiekę na osobami niepełnosprawnymi.
 • Muzea, biblioteki, centra rekreacyjne, baseny i parki.
 • Cmentarze i krematoria.

I wiele innych związanych z funkcjonowaniem lokalnej społeczności.

Council Tax stanowi całkiem spore obciążenie w domowym budżecie i o ile na innych wydatkach takich, jak opłata za prąd czy  ogrzewanie możemy  zaoszczędzić, tak tutaj jest to raczej niemożliwe. Oczywiście rodziny w bardzo złej sytuacji finansowej mogą aplikować o dopłaty.

Tagi:

 

Podobał się artykuł? Zapisz się do naszego Newslettera

 Możliwość komentowania została wyłączona.