Kody podatkowe w UK

2015-05-25 przez w Praca

Kod podatkowy (tax code), to ustalany przez urząd podatkowy kod, na podstawie którego pracodawca oblicza należny podatek dochodowy. Składa się z liczby i zazwyczaj jednej litery. Liczba reprezentuje kwotę wolną od podatku podzieloną przez dziesięć, natomiast litera pomaga określić jak dużo podatku powinieneś odprowadzić do fiskusa.

Najlepszym przykładem będzie standardowy kod 1000L, który w roku podatkowym 2014/2015 przyznany jest większości pracownikom. Liczba „1000” reprezentuje w tym roku kwotę wolną od podatku 10000 funtów, podzieloną przez dziesięć. Litera „L” mówi nam, że podatek powinien być obliczony na zasadach ogólnych (Podatek dochodowy w Wielkiej Brytanii).

Pozostałe litery występujące z liczbą to:

P – dla osób urodzonych między 6 kwietnia 1938 and 5 kwietnia 1948 roku.

Y– dla osób urodzonych przed 6 kwietnia 1938 roku.

T – nadawany, gdy obliczanie podatku jest zbyt skomplikowane.

K – dla osób, których odliczenia przekraczają kwotę wolną od podatku.

W1, M1 – specjalne kody podatkowe dla osób, którym podatek jest obliczany za specyficzny okres zatrudnienia (W1-tydzień lub M1-miesiąc) a nie za cały rok jak w pozostałych kodach.

 

 

Niestandardowe kody podatkowe:

BR, OD, D1 – często nadawane, gdy zaczynasz swoją pierwszą pracę lub jesteś zatrudniony w więcej niż jednym miejscu pracy a kwotę wolną odliczasz w pierwszym miejscu zatrudnienia. Stawki podatku wynoszą odpowiednio 20 i 40 i 45 procent (w roku podatkowy 2014/2015). Kod BR często dostają Polacy w swojej pierwszej pracy po przyjeździe do UK.

OT – zwykle gdy zmieniasz miejsce zatrudnienia a nie dostarczyłeś dokumentów potrzebnych nowemu pracodawcy do ustalenia poprawnego kodu.

NT – gdy nie płacisz podatków od swojego dochodu.

Kody podatkowe możesz znaleźć na odcinku wypłaty (payslip) lub dokumentach P45 P60.

 

Tagi: ,

 

Podobał się artykuł? Zapisz się do naszego Newslettera

 Możliwość komentowania została wyłączona.