Wielu naszych rodaków zaczynając przygodę w Wielkiej Brytanii, jest uprawnionych do zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego. Polacy, zaczynając pracę, otrzymują tak zwane kody podatkowe, na podstawie których obliczany jest należny podatek. Mogą one nie uwzględniać kwoty wolnej od podatku i w efekcie powodować nadpłatę. W podobnej sytuacji mogą być osoby zmieniające pracę oraz pracownicy sezonowi.
Pracownik, rozpoczynając swoją pierwszą pracę w Wielkiej Brytanii, otrzymuje zazwyczaj jeden z następujących kodów: BR, 1000L(w roku podatkowym 2014/2015) lub tymczasowe kody, 1000W1, jeśli wypłaty są co tydzień i 1000M1, jeżeli co miesiąc. Kod podatkowy BR nie uwzględnia kwoty wolnej od podatku. W tym przypadku pobierany jest podatek w wysokości 20 procent. Nawet otrzymując regularny kod podatkowy, uwzględniający kwotę wolną od podatku, pracownicy, którzy nie przepracowali pełnego roku podatkowego mogą być uprawnieni do zwrotu.
Często się zdarza, że osoby zmieniając pracę nie dostarczają odpowiednich dokumentów nowemu pracodawcy. W tym przypadku także istnieje duże prawdopodobieństwo otrzymania niewłaściwego kodu podatkowego. Zwrot podatku należy się także osobom przyjeżdżającym sezonowo do pracy pod warunkiem, że zapłacili jakikolwiek podatek. Pracownik sezonowy może liczyć nawet na 100% zwrotu. Wynika to z tego, że kwota wolna od podatku jest w Wielkiej Brytanii bardzo wysoka. W roku podatkowym 2014/2015 wynosi 10000 funtów. Raczej trudno zarobić więcej zbierając truskawki przez trzy miesiące w roku.
Osobom zarabiającym powyżej 120000 funtów nie przysługuje kwota wolna. Dla osób zarabiających powyżej 100000 funtów kwota ta zmniejsza się o 1 funt za każe 2 funty dochodu powyżej 100000 funtów, czyli zarabiając 110000 przysługuje nam tylko 5000 kwoty wolnej od podatku(w roku podatkowym 2014/15). Więcej o kodach podatkowych możecie przeczytać w artykule „Kody podatkowe w UK”.
O zwrot należy się ubiegać w HM Revenue and Customs (HMRC). Można zadzwonić, napisać lub wybrać się na piechotkę. Pamiętać należy o numerze ubezpieczenia National Insurance Number (NI) oraz o dokumentach z pracy takich jak P45 czy P60. O zwrot można się ubiegać do czterech lat wstecz.
Istnieje wiele firm pośredniczących w załatwianiu zwrotu podatku. Osobiście nie polecam. Nie chodzi o rzetelność tych firm, ale o prostotę samego procesu. Zajęło mi tylko dziesięć minut wypełnienie druku a obsługa w urzędzie była bardzo pomocna.
Kalkulator zwrotu podatku dochodowego jest prostym kalkulatorem sprawdzającym się w większości przypadków. Przeznaczony dla osób urodzonych po 1948 roku. Jeżeli kalkulator obliczy zwrot, istnieje duże prawdopodobieństwo nadpłaty.
Kalkulator dostępny jest wraz z innymi narzędziami i kalkulatorami pod linkiem „Tools”.
Tagi: podatek, tax