Raport kredytowy i credit score.

2015-06-07 przez w Życie

Wiele instytucji finansowych wykorzystuje raporty kredytowe (credit reports), aby ocenić ryzyko oraz możliwości finansowe klientów. I nie chodzi tylko o przyznanie hipoteki, karty kredytowej czy pożyczki, dane te wykorzystywane są także przez sieci komórkowe, ubezpieczycieli czy też banki, w których chcemy założyć zwykłe konto.

Raport kredytowy

Raport kredytowy tworzony jest przez agencje informacji kredytowej(credit reference agencies) współpracujące z bankami, stowarzyszeniami budowlanymi (building societies), sieciami komórkowymi i wszelakiego rodzaju instytucjami finansowymi w celu określenia zdolności finansowej klientów tych instytucji.

W Wielkiej Brytanii są trzy agencje informacji kredytowej, które mogą magazynować i przetwarzać dane otrzymywane od instytucji finansowych. Są to: Experian, Equifax i Callcredit. Instytucje finansowe wykorzystują dane jednej lub kilku agencji do oceny zdolności kredytowej swoich klientów.

 

 

Dane oraz źródła danych w raportach kredytowych:

  • Informacje ze spisu wyborców (Electoral roll information), zawierające adres zamieszkania.
  • Wyroki sądów za niespłacone zobowiązania, dane dotyczące bankructw i inne powiązane z długami.
  • Poprzednie adresy zamieszkania (do 6 lat).
  • Dane wszystkich przeszukań raportu przez instytucje finansowe w celu określenia zdolności kredytowej (searches).
  • Powiązania finansowe.
  • Dane z kont bankowych, kart kredytowych, od sieci komórkowych, energetycznych itp.

 

Istnieje niemal stuprocentowe prawdopodobieństwo, ze dane dotyczące powiązań finansowych są dzielone między instytucjami finansowymi, a agencjami informacji kredytowej.

 

Hard search. Soft search.

Hard search -twarde przeszukanie raportu jest zawsze zapisywane. Jest sygnałem dla innych instytucji, że klient jest zainteresowany usługą finansową.

Soft search –miękkie przeszukanie nie jest rejestrowane przez agencję informacji kredytowej i nie ma wpływu na ocenę zdolności kredytowej. Przykładem może być potwierdzenie adresu zamieszkania.

 

Aplikowanie o raport kredytowy oraz przeszukiwanie własnego raportu online nie ma wpływu na zdolność kredytową z tej prostej przyczyny, że własne przeszukiwania nie są widoczne dla instytucji mających wgląd w raport.

 

Raport kredytowy kosztuje 2 funty. Można o niego aplikować na stronach wszystkich agencji informacji kredytowej.

uk4u.pl-equifax-logo
uk4u.pl-experian-logo
uk4u.pl-callcredit-logo

 

Credit score

Credit score jest to forma punktacji stworzona przez agencje informacji kredytowej na podstawie danych z raportów kredytowych. Stworzona raczej po to, by agencja mogła dodatkowo zarobić.

 

Raczej mało prawdopodobne, aby banki korzystały z punktacji agencji informacji kredytowej. Osoby pracujące dla banków posiadają odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie i potrafią analizować raporty kredytowe.

 

Wszystkie z tych trzech agencji posiadają odrębny system punktowania.

Experian Credit Score dzieli się na 5 kategorii: very poor (0 – 560), poor (561 – 720), fair (721 – 880), good (881 – 960) i excellent (961 – 999). Oczywiście im więcej punktów tym lepiej.

Equifax Credit Score ma zakres punktacji od 280 do 850, gdzie im wyższa punktacja tym mniejsze ryzyko kredytowe.

Callcredit podzielił swoją punktacje na pięć poziomów od 1 do 5 punktów. Także w tym przypadku im więcej tym lepiej.

Banki i instytucje finansowe oczywiście mają własne systemy punktowania, lecz zwykle są one niedostępne dla klienta.

Mimo, że Credit score nie ma dużej wartości dla banków, które oceniają klienta na podstawie raportu kredytowego, a także własnych danych, to nie można przejść obok niego obojętnie, ponieważ może być pomocny dla oceny własnej zdolności kredytowej.

Dobry raport kredytowy oraz wysoki credit score dają szanse na lepszy, tańszy kredyt. Zaleganie z opłatami czy poślizgi w płatnościach mogą w przyszłości nas sporo kosztować.

 

Tagi:

 

Podobał się artykuł? Zapisz się do naszego Newslettera

 Możliwość komentowania została wyłączona.