TV licence

2015-05-30 przez w Życie

Abonament telewizyjny (TV licence) w Wielkiej Brytanii jest podatkiem, jednak obowiązek płacenia spoczywa tylko na osobach, które oglądają programy telewizyjne tak, jak to jest nadawane przez stacje telewizyjne. To samo dotyczy osób nagrywających te programy. Abonament telewizyjny nie obejmuje odbiorników radiowych, za które nie musimy płacić.

Wiele urządzeń jest przystosowanych do oglądania programów telewizyjnych, ale posiadanie takiego urządzenie nie zawsze nakłada na nas obowiązek płacenia za licencję TV. Tak więc używając telewizorów, komputerów, telefonów komórkowych czy też konsol do gier, nie będziemy płacić za licencję  jeżeli, jak już wspomniałem, nie oglądamy telewizji.

 

You only need a TV licence if you watch or record TV as it’s being broadcast

 

Oglądanie programów telewizyjnych w tym samym czasie i tak jak to jest nadawane przez stacje telewizyjne nakłada na nas obowiązek płacenia abonamentu telewizyjnego (TV Licence).

 

Jeżeli nie masz jeszcze licencji możesz ją kupić klikając na poniższy obrazek.

 

abonament telewizyjny w Wielkiej Brytanii

 

Kiedy płacimy za licencję TV?

 • Oglądając telewizję nadawaną przez BBC, Sky czy też innych angielskich nadawców.
 • Oglądając kanały polskiej telewizji za pomocą polskich nadawców satelitarnych.
 • Oglądając przekaz telewizyjny „live” na telefonie komórkowym, konsoli do gier czy też komputerze za pomocą tunera TV.
 • Gdy nie oglądamy programów telewizyjnych, ale nagrywamy je w tym samym czasie jak są nadawane.
 • Oglądając program telewizyjny w Internecie w tym samym czasie, kiedy nadawany jest na kanale telewizyjnym.
 • Używając BBC iPlayer, aby oglądać programy na żywo.

Należy wspomnieć, że posiadając drugi dom musimy wykupić oddzielną licencję.

 

 

Kiedy nie musimy płacić za licencję TV?

 • Używając telewizora do oglądania filmów na DVD.
 • Oglądając transmisję na żywo w Internecie, ale tylko wtedy, gdy nie są nadawane przez stacje telewizyjne.
 • Oglądając programy telewizyjne na stronach internetowych po ich emisji (‘Catch Up TV’) lub korzystając z serwisów typu VoD(Video On Demand-wideo na żądanie).
 • Używając BBC iPlayer jeżeli nie nadaje na żywo.
 • Sam fakt posiadania sprzętu do oglądania telewizji, jeżeli jej naprawdę nie oglądamy, nie nakłada na nas tego obowiązku.

Ile kosztuje licencja TV?

Abonament telewizyjny kosztuje 145.50 Funtów za odbiornik do odbioru telewizji w kolorze i 49.00 Funtów za odbiornik czarno-biały. Osoby powyżej 75 roku życia zwolnione są od opłaty abonamentowej. Osoby niewidome oraz osoby z poważnymi zaburzeniami wzroku płacą 72.75 Funtów za odbiornik kolorowy i 24.50 Funtów za czarno-biały.

Abonament telewizyjny można rozłożyć na raty kwartalne i miesięczne.

 

Opłacając abonament w miejscu swojego zamieszkania jesteś objęty licencją także na zewnątrz domu. Tak więc możesz oglądać telewizję na swoim telefonie komórkowym czy tablecie poza miejscem zamieszkania.

 

Kara za brak licencji telewizyjnej może wynieść do 1000 Funtów. Za brak licencji telewizyjnej nie grozi więzienie, ale już za uchylanie się od zapłaty grzywny można pójść do więzienia.

TV Licensing, czyli firma zajmująca się ściąganiem abonamentu, posiada bazę danych wszystkich domów w Wielkiej Brytanii i na jej podstawie może określić gdzie nie jest płacony abonament. Jeżeli posiadłość nie posiada abonamentu można spodziewać się wizyty osoby, która przyjdzie sprawdzić czy nie oglądamy telewizji. Oczywiście urzędnik taki nie ma prawa wejść nam do mieszkania, ale jeżeli odmówimy wpuszczenia, może zwrócić się do sądu o nakaz rewizji.

Warto nadmienić, że jeszcze przed 25 czerwca 2013 roku każda firma sprzedająca telewizor miała prawny obowiązek spisywania danych klientów, nie miała jednak możliwości weryfikacji tych danych. Kilka tysięcy osób podało adres 10 Downing Street, London, SW1A 2AA :).

TV Licensing posiada także specjalne detektory, a nawet samochody wykrywające sygnał telewizyjny, ale nikt nie wie jak one działają i czy w ogóle działają:).

 

Tagi:

 

Podobał się artykuł? Zapisz się do naszego Newslettera

 Możliwość komentowania została wyłączona.