Tylko raz byłem zatrzymany, jadąc samochodem, przez policję w Wielkiej Brytanii, a mieszkam tu od ponad 10 lat. Z moich obserwacji wynika, że policja tutaj nie zatrzymuje kierowców tak często, jak to bywa na polskich drogach. W Polsce, odnosi się często wrażenie, że policja „czyha” na kierowców, podczas, gdy tutaj naprawdę można odczuć, że policja jest „dla ludzi” i interweniuje tylko wówczas, gdy jest to niezbędne.
Na początku po przyjeździe do UK za każdym razem, widząc w tylnym lusterku policyjny samochód czułem lekki niepokój. No cóż, „naleciałości” nabyte w Polsce. Na szczęście po kilku latach to minęło i zaowocowało tym, że nie reaguję nerwowo nawet wtedy, gdy wracam do kraju i jestem zatrzymywany przez polską policję.
Ale wracając do tematu. Fakt jest taki, że Policja w Wielkiej Brytanii ma prawo zatrzymać kierowcę z byle powodu, ale zazwyczaj tego nie robi. Jeśli jednak to się zdarzy, może poprosić o prawo jazdy, ubezpieczenie oraz MOT. Oczywiście wszystko to może zostać sprawdzone drogą komputerową, ale warto mieć przy sobie przynajmniej prawo jazdy, szczególnie wtedy, gdy planujemy dłuższą podróż. Jeśli zdarzy się, iż kierowca nie ma przy sobie wyżej opisanych dokumentów, nie grozi mu za to mandat, ale może pojawić się prośba o dostarczenie ich w ciągu 7 dni na posterunek policji.
Kierowca może być zatrzymany wtedy, gdy jest podejrzewany o to, że jest on pod wpływem alkoholu lub narkotyków, popełnił wykroczenie drogowe lub gdy uczestniczył w wypadku drogowym. Policja ma prawo również poprosić kierującego pojazdem o poddanie się testowi na obecność alkoholu (Czytaj: „Alkohol a prowadzenie pojazdów”). W przypadku innych nieprawidłowości istnieje prawdopodobieństwo otrzymania mandatu (fixed penalty notice), a w pewnych okolicznościach samochód może być nawet zarekwirowany.
Policja może poprosić o poddanie się testowi na „zdolność utrzymania równowagi”:) (ang.‘field impairment test’). Polega on na tym, że należy przejść pewien odcinek po prostej linii, a następnie zawrócić i pokonać ponownie tenże odcinek, oczywiście pamiętając, żeby trzymać się nadal wytyczonej linii. Inne zadania polegają na dotykaniu palcem nosa lub staniu na jednej nodze. Więcej o teście na poniższym filmiku.
W przypadku pozytywnego testu na alkohol lub narkotyki z pewnością kierowca zostanie zatrzymany.
Mandat naliczany jest według taryfikatora na sumę do 100 funtów. Można też otrzymać punkty karne. Należy pamiętać, że ma się do dyspozycji tylko 12 punktów karnych na okres 3 lat. Niewiele, zważając, że za przekroczenie prędkości dostaje się minimum 3 punkty. W przypadku poważniejszego wykroczenia, na przykład bardzo niebezpiecznej jazdy, czy zbyt dużego przekroczenia prędkości, sprawa może zakończyć się w sądzie, a grzywny wynoszą do 1000 funtów (do 2500 funtów dla kierowców autobusów lub ciężarówek).
W przypadku drobnych usterek w samochodzie, takich jak przepalona żarówka, policja może nakazać naprawienie usterki. W ciągu 14 dni należy udowodnić, że zostało to wykonane. Dowodem może być na przykład rachunek od mechanika. Można oczywiście pokazać, że żarówka działa, jeżeli została samodzielnie wymieniona.
Opłata za odebranie samochodu może wynieść do 200 funtów, a każdy dzień na policyjnym parkingu kosztuje dodatkowo 20 funtów.
głowne źródło gov.uk
Tagi: prawo, samochód