Telefon w samochodzie

2015-05-25 przez w Życie

W Wielkiej Brytanii używanie telefonu komórkowego, trzymanego w ręku podczas jazdy, jest nielegalne i uznawane za przestępstwo. Zasada ta dotyczy nie tylko kierowców samochodów, ale także motocyklistów oraz kierowców wszystkich innych pojazdów poruszających się po drogach publicznych.

Te same zasady dotyczą kierowców podczas stania na światłach sygnalizacyjnych na skrzyżowaniu. Nie możemy sobie urządzać pogawędek także, gdy stoimy w wielokilometrowym korku. Według prawa używanie telefonów nie ogranicza się tylko do prowadzenia rozmów, ale także do innych czynności, jak na przykład przeglądanie Internetu czy wysyłanie wiadomości.

Nie tylko kierowcy podlegają temu prawu. Telefonu komórkowego nie może używać także osoba nadzorująca młodego kierowcę, który nie posiada jeszcze pełnego prawa jazdy.

Używanie zestawów słuchawkowych lub głośnomówiących jest dozwolone pod warunkiem, że nie wchodzimy z nimi w interakcję. Musimy tak ustawić nasz zestaw słuchawkowy lub zestaw głośnomówiący, by nie musieć nic klikać czy przyciskać w trakcie jazdy. Często korzystamy z nawigacji w telefonie i tutaj sytuacja jest podobna. Ustawiamy nawigację na początku podróży i podczas jazdy już przy niej nie majstrujemy. W przeciwnym razie może to spowodować otrzymanie mandatu.

Istnieją oczywiście wyjątki. Możemy korzystać z telefonu podczas jazdy dzwoniąc na numery 112 lub 999, gdy zatrzymanie pojazdu byłoby niepraktyczne lub niebezpieczne. Na przykład gonimy złodzieja by go obywatelsko ująć czy też sami jesteśmy gonieni przez złodziei samochodów.

 

 

Mandat za używanie telefonu wynosi 100 funtów i otrzymujemy 3 punkty karne. Może się zdarzyć, że sprawa trafi do sądu i tutaj grzywna już może wynieść do 1000 funtów (2500 dla kierowców ciężarówek lub autobusów). Przypomnę, że można uzbierać tylko 12 punktów w ciągu 3 lat. Jeżeli przekroczymy tę ilość, nasze prawo jazdy może zostać zatrzymane. Młodzi kierowcy mają jeszcze gorzej. W ciągu dwóch lat od zdania na prawo jazdy nie mogą uzbierać więcej niż 6 punktów karnych.

Tagi: ,

 

Podobał się artykuł? Zapisz się do naszego Newslettera

 Możliwość komentowania została wyłączona.